به گزارش آوای بیستون به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات سیما، در آستانه برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، معاونت سیما در آغازین روزهای وقوع سانحه شهدای خدمت در کوتاه‌ترین زمان هماهنگ و هم راستا با ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما با راه‌اندازی ستاد انتخابات سیما، دبیرخانه و تشکیل کمیته‌های هشت‌گانه، تمهیدات رسانه‌ای و […]

به گزارش آوای بیستون به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات سیما، در آستانه برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، معاونت سیما در آغازین روزهای وقوع سانحه شهدای خدمت در کوتاه‌ترین زمان هماهنگ و هم راستا با ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما با راه‌اندازی ستاد انتخابات سیما، دبیرخانه و تشکیل کمیته‌های هشت‌گانه، تمهیدات رسانه‌ای و اقدامات اجرایی معاونت سیما در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد.
بر این اساس مراکز تولیدی سیما، شبکه‌های تلویزیونی، مرکز تولید و فنی و مدیریت‌های ستادی با همه ظرفیت، برنامه اجرایی ابلاغ‌شده را دنبال می‌کنند.
شبکه‌های تلویزیونی و مراکز تولیدی سیما با هدف آگاهی‌بخشی به مردم و رسیدن به انتخاب اصلح، برنامه‌های متنوعی را در قالب ساختارهای مختلف برنامه‌سازی تدارک دیده‌اند که در ادامه این گزارش به تفکیک شبکه به معرفی آن‌ها پرداخته شده است.
*شبکه یک
برنامه «جریان» که ساعت ۲۰ هر شب روی آنتن می‌رود به تبیین شاخص‌های رئیس‌جمهور و انتخاب اصلح می‌پردازد.
همچنین برنامه «پایش» نیز با حضور نامزدهای انتخاباتی ساعت ۲۲:۴۵ روی آنتن می‌رود.
برنامه «صبح بخیر ایران» هم هر روز ساعت ۶ صبح با رویکرد انتخاباتی پخش می‌شود.
مستندهای «سفر استانی شهید جمهور» هر روز ساعت ۱۹ نیز در جدول پخش این شبکه قرار دارد.
۵ مناظره حدود ۴ ساعته زنده نیز از شبکه یک سیما پخش می‌شود.
همچنین برنامه «با مردم» با حضور نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نیز از شبکه یک سیما روی آنتن می‌رود.
* شبکه دو
ویژه‌برنامه «زمانه» با محوریت موضوع «انتخابات ریاست جمهوری» هر شب حوالی ساعت ۲۳ پخش می‌شود.
این برنامه به میزبانی المیرا شریفی‌مقدم به بررسی و مرور آخرین خبرها و گفت‌وگوهای داغ انتخاباتی می‌پردازد.
برنامه‌های «صبحانه ایرانی»، «پاورقی» و «نوسان» ساعت‌های ۷، ۱۹:۴۵ و ۲۱ نیز با رویکرد انتخابات روی آنتن می‌روند.
برنامه «خط سوم» نیز به صورت زنده با حضور نماینده نامزدهای انتخاباتی حول ایده‌های اصلی آنها در خصوص موضوعات مهم حوزه زنان و خانواده حوالی ساعت ۲۳ روی آنتن می‌رود.
*شبکه سه
برنامه «سیاست خارجه» از روز پنجشنبه ۲۴ خرداد تا چهارشنبه ۳۰ خرداد با حضور کاندیداهای ریاست جمهوری، از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ روی آنتن می‌رود.
همچنین برنامه «سلام صبح بخیر» نیز در این ایام با رویکرد انتخابات روی آنتن می‌رود.
* شبکه چهار
مجموعه برنامه گفت‌وگومحور «مادرم ایران» درباره مسائل و چالش‌های کشور با حضور فرهیختگان روستایی و معلمان از شبکه چهار پخش می‌شود.
این برنامه در هر قسمت با برقراری ارتباط اینترنتی با ۲ کارشناس، می‌کوشد با نظرخواهی و دریافت دیدگاه‌های روستاییان و فرهنگیان برای مسائل و چالش‌ها، راه‌حل‌های کاربردی ارائه دهد.
«مادرم ایران» روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۷ به مدت ۳۰ دقیقه از شبکه چهار پخش می‌شود.
«تقاطع» نیز برنامه‌ای زنده و گفت‌وگومحور است که با توجه به نیاز جامعه در هنگامه انتخابات ریاست‌جمهوری، موضوعات اساسی کشور را، با تضارب آرای طیف‌های مختلف جامعه اعم از اندیشمندان و نخبگان و مشارکت عامه مردم، به بحث می‌گذارد.
«تقاطع» به مدت ۱۶ شب، هر شب ساعت ۲۲:۳۰ تا ۲ روز مانده به انتخابات از شبکه چهار پخش می‌شود.
* شبکه نسیم
شبکه نسیم با ویژه‌برنامه‌های «نسیما»، «نسیمی شو» و «نسیم آرا» انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری را پوشش می‌دهد.
دوربین مخفی «نسیما» با حضور در بین مردم از انتخابات سخن می‌گوید و نظرات مردم را در این باب جویا می‌شود.
همچنین بخش‌های برنامه «نسیمی شو» به انتخابات چهاردهم خواهد پرداخت و برنامه «نسیم آرا» با پخش زنده انتخابات در روز هفتم و هشتم تیر از شبکه نسیم به روی آنتن می‌رود.
* شبکه تهران
برنامه زنده «تهران ۲۰» شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰ با حضور نمایندگان هر نامزد و پرداخت به برنامه‌های آنها در مورد مسائل کلان استان تهران روی آنتن می‌رود.
برنامه‌های «سلام تهران» و «به خانه بر می‌گردیم» نیز با رویکرد انتخابات روی آنتن می‌رود.
«در شهر» و «در استان» با ارتباط زنده در روز برگزاری انتخابات به گزارش و پوشش تصویری برگزاری انتخابات در پایتخت و شهرستان‌های استان تهران می‌پردازد. همچنین پخش برنامه به صورت زنده در روز انتخابات از دیگر تدارکات این شبکه است.
* شبکه آموزش
شبکه آموزش با برنامه‌های «دوربین ۷» و «مثبت آموزش» با هدف آشنایی مردم با انتخاب درست با دعوت از کارشناسان این حوزه، خانواده‌ها را با ضرورت انتخاب درست و صحیح آشنا می‌کند.
برنامه «مثبت آموزش» با توجه به هدف شبکه آموزش که فرصت برابر آموزشی و توجه به عدالت آموزشی است، به بخش‌های مختلف فرهنگی، سواد آموزشی، سواد مالی، سواد رسانه، سواد اجتماعی به صورت کارشناسی و گفتارها و داستان‌های کوتاه آموزشی، سلامت دانش‌آموزی و کارشناسی سلامت‌محور می‌پردازد.
برنامه‌های «مثبت آموزش» هر روز از ۸ صبح تا ۱۸ به صورت متناوب و در پانزده دقیقه پایانی هر ساعت و «دوربین ۷» هر روز حوالی ساعت ۱۲:۱۰ و ۲۰:۳۰ از شبکه آموزش سیما پخش می‌شوند.
* شبکه قرآن و معارف
برنامه گفت‌وگومحور «آرمان» با حضور کارشناسان مختلف به تبیین و بررسی دیدگاه‌های کاندیداها در خصوص موضوعات فرهنگی و معارفی می‌پردازد. این برنامه هر شب ساعت ۲۲:۱۵ پخش می‌شود.
برنامه «بینا» نیز با موضوع مردم‌سالاری دینی و انتخاب حکیمانه با حضور کارشناسان حوزوی و دانشگاهی روزهای یک‌شنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۳۰ بر روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.
در برنامه گفت‌وگو محور «مهنا» هم یک نماینده خانم از طرف هر نامزد انتخاباتی پاسخگوی پرسش‌ها و دغدغه‌های شش دختر فعال اجتماعی در خصوص برنامه‌های نامزد دولت آینده برای دختران جوان خواهد بود. این برنامه از اول تیر ماه در جدول پخش شبکه قرآن قرار می‌گیرد.
همچنین پوشش حضور پرشور مردم ایران اسلامی در شعبات مختلف رأی‌گیری در روز ۸ تیر، به صورت زنده از قاب شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود.
پخش مستندهای مختلف در باب انتخابات و میان برنامه‌های تبلیغاتی از دیگر برنامه‌های شبکه قرآن و معارف سیما در خصوص چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.
* شبکه نمایش
شبکه نمایش با پخش فیلم‌هایی با موضوع انتخابات با مخاطبان خود همراه است. فیلم‌های از جمله «نیوتن» و «یک روز جمعه» که در ساعات مختلفی در جدول پخش این شبکه قرار گرفته‌اند.
همچنین میان برنامه‌ها و زیرنویس‌های انتخاباتی نیز روی آنتن شبکه نمایش می‌رود.
* شبکه افق
برنامه‌های «به افق فلسطین» هر روز ساعت ۲۰ و «جهان آرا» روزهای زوج ساعت ۲۲ به انتخابات می‌پردازند.
همچنین برنامه «شهید جمهور» نیز با بررسی فرد اصلح به موضوع انتخابات ورود پیدا می‌کند. این برنامه روزهای فرد ساعت ۲۲ پخش می‌شود.
پخش مستندهایی متناسب با انتخابات نیز در دستور کار شبکه افق قرار دارد.
* شبکه سلامت
شبکه سلامت با برنامه‌های گفت‌وگومحور و زنده «مثبت سلامت» و «کشیک سلامت» ساعت ۱۳:۳۰ و ۲۰ با حضور نماینده کاندیداهای ریاست جمهوری در مورد حوزه سلامت به گفت‌وگو می‌نشیند.
همچنین برنامه «مناظره» کاندیداهای ریاست جمهور با رابط ناشنوایان به صورت زنده از شبکه سلامت سیما نیز پخش می‌شود.
*شبکه مستند
مجموعه مستند ۲۸ قسمتی «آن سوی سفر» درباره دستاوردها و خدمات دولت سیزدهم می‌باشد که جنبه تشویقی برای حضور در انتخابات خواهد داشت. این مجموعه هر روز ساعت ۱۹ پخش می‌شود.
مجموعه مستند ۱۲ قسمتی «انتخاب خدمتگزار» سعی دارد تا در هر قسمت در کنار تعریفی ساده از یک حرفه، انتظارات صاحبان آن حرفه را از دیدگاه رئیس جمهور آتی از زبان ایشان بیان کنند. این مستند هر روز ساعت ۲۰ روانه آنتن خواهد شد.
مستند «گشت آورد» که گشت زنی برای بررسی مسائل و دغدغه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی روز کشور و ارائه راه حل برای آنهاست. این مستند پنج‌شنبه‌ها ساعت ۲۰:۳۰، جمعه ساعت ۱۲:۳۰ و دوشنبه ساعت ۲۲:۳۰ پخش می‌شود.
مجموعه مستند «مناظره» که به تاریخچه فرآیند و بررسی آداب و رسوم مناظرات گروه‌ها و احزاب مختلف بعد از انقلاب می‌پردازد، روزهای زوج ساعت ۱۸ پخش می‌شود.
مستند کوتاه «آق سو، شعبه ۲۳» روایتی متفاوت درباره ارسال صندوق‌های آرای رأی به مناطق کوهستانی و صعب العبور که اهمیت و تأثیر گذاری بسزایی در رأی‌های مردمی را نشان می‌دهد، در مرحله آماده سازی پخش است.
مستند «تمرین برای حضور» درباره انتخابات دانش آموزی در مدارس سراسر کشور که فضایی دغدغه مند و شاد برای تربیت نسل آینده کشور در نظر گرفته شده است، آماده پخش است.
مستند «شناسنامه» به بررسی چگونگی ثبت وقایع حیاتی در تاریخ ایران و همچنین نقش «شناسنامه» به عنوان مهم‌ترین سند هویتی هر شخص در جامعه می‌پردازد که برای پخش مرحله آماده سازی و پخش است.
همچنین میان برنامه‌هایی شامل بیانات حضرت امام رحمه الله علیه و مقام معظم رهبری مدظله العالی درباره شرکت مردم در انتخابات، نماهنگ‌های ملی و انتخاباتی و… برای پخش در نظر گرفته شده است.
*شبکه ورزش
برنامه زنده «دست اول» با موضوع انتخابات در حوزه ورزش ساعات ۱۵ و ۲۰ پخش می‌شود.
همچنین «کادر فنی» روزهای سه شنبه و چهارشنبه حوالی ساعت ۱۸ و میان برنامه‌های «ایران قهرمان» در ایام انتخابات روی آنتن شبکه ورزش می‌رود.
*شبکه امید
برنامه «پای کار ایران» به تهیه‌کنندگی علی بازی از شنبه ۲۶ خرداد تا جمعه ۸ تیر و روز انتخابات روی آنتن شبکه امید می‌رود. این برنامه هر شب ساعت ۲۳ با اجرای صادق تربتیان و علی مرادخانی با مخاطبان شبکه امید در انتخاب رئیس جمهور اصلح همراهی می‌کند.
برنامه «اولی ها» با نگاهی طنز به اهمیت مسئولیت اجتماعی و سواد سیاسی نوجوانان نسبت به اولین و مهم‌ترین انتخاب آنها در شکل گیری سرنوشت ایران اسلامی می‌پردازد.
این برنامه هر روز ساعت ۱۳:۱۵، ۱۹:۴۵ و ۲۳:۴۵ روی آنتن شبکه امید می‌رود.
مجموعه مستند «سفر قند ۵» با موضوع انتخابات در ۶ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای شنبه تا سه شنبه ساعت ۱۱ پخش می‌شود. همچنین انیمیشن‌های «ماجراهای آقای شهروندی»، «انتخاب من» و «شکرستان تی وی» نیز با موضوع انتخابات در جدول پخش این شبکه قرار دارد.
برنامه «ایران سرود» با پخش سرودهای ملی، میهنی گروه‌های سرود سراسر کشور و توجه به اقوام ایرانی و فرهنگ بومی و محلی هر شب ساعت ۲۱:۴۵ روی آنتن می‌رود.
برنامه زنده «چله خدمت» نیز هر روز ساعت ۱۹ با موضوع اهمیت خدمت به کشور و خادمان نوجوان روی آنتن می‌رود.
*مرکز تولید و فنی سیما
مرکز تولید و فنی سیما به عنوان بازوی اجرایی ستاد انتخابات معاونت سیما با آماده سازی، تجهیز و به روز رسانی فنی استودیوهای تلویزیونی، در راستای برگزاری هر چه بهتر برنامه‌های انتخاباتی شامل مناظره‌های تلویزیونی، میزگردهای تخصصی و سایر برنامه‌ها، اقدامات قابل توجهی انجام داده است.
این مرکز با برنامه ریزی دقیق و بر اساس زمان بندی مهندسی شده اقدامات جهادی در کوتاه‌ترین زمان را در راستای آماده سازی استودیوها انجام داده است که شامل ساخت و اجرای دکورهای مناظره و برنامه‌های انتخاباتی و مراسم قرعه کشی، برگزاری جلسات هماهنگی، تجهیزات لازم جهت به روز رسانی زیرساخت استودیوهای مرتبط با انتخابات، احداث اتاق‌های گریم و بسیاری اقدامات دیگر است.
* مرکز سیمرغ
طبق اعلام ستاد انتخابات سیما مرکز سیمرغ متولی تولید برنامه میزگردهای تخصصی درباره انتخابات شده است.
در میزگردهای تخصصی برای هر نامزد، سه میزگرد تشکیل می‌شود که در هر میزگرد، سه کارشناس در حوزه تخصصی با نامزد مورد نظر گفتگو می‌کند و نظرات و برنامه‌ریزی‌های آن نامزد را در آن موضوع تخصصی مورد چالش قرار می‌دهند.
محورهای موضوعی پیش بینی شده برای میزگردها، شامل موضوعات اقتصادی، فرهنگی اجتماعی و سیاسی است.
استودیوهای این میزگردها تپه صبا بوده و مرکز سیمرغ به محض اعلام مأموریت، با هماهنگی مرکز تولید و فنی سیما به آماده‌سازی استودیو و نصب دکور با توجه به فرصت کم موجود پرداخته است.
در حوزه محتوایی مسئولیت این میزگردها با ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما با کمک و همراهی معاونت سیما است. به لحاظ اینکه در این سال‌ها معاونت سیما برنامه‌های تخصصی در این سه موضوع داشته است، مقرر شد که برنامه‌ها در ذیل عناوین شاخص اقتصادی و سیاسی و فرهنگی-اجتماعی این معاونت در شبکه‌های مختلف قرار بگیرد. به همین جهت در حوزه اقتصادی برنامه «پایش» شبکه یک، در حوزه فرهنگی اجتماعی برنامه «خط سوم» شبکه دو و در حوزه سیاسی شبکه سه با تمرکز بر مواضع و نظرات برنامه‌های نامزدها در حوزه سیاست خارجی مطابق با کنداکتور مصوب روی آنتن می‌روند.
* مرکز آثار کوتاه سیما (تاک)
تولید محتوای مرتبط با انجام انتخابات زود هنگام، تولیدات دستاوردهای گوناگون بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تولیدات مربوط به دستاوردهای دوران کوتاه ریاست جمهوری رئیس جمهور شهید برای نشان دادن مسیر صحیح، کلیپ‌های سخنان رهبری، آنونس های جامع و آثار تهییجی از محورهای این مرکز برای تولیدات کوتاه است.
تولیدات انجام شده برای انتخابات زود هنگام شامل اینفوگرافی «اصل ۱۳۱ قانون اساسی و مطلع دستور مقام معظم رهبری به معاون اول رئیس‌جمهور برای ادامه کار دولت و انجام انتخابات» و موشن گرافی شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در قانون اساسی برای پخش در زمان ثبت نام داوطلبان؛ تولیدات انجام شده برای دستاوردهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شامل موشن گرافی «همچنین ایران» و مجموعه نماهنگ‌های «ایران است اینجا» و تولیدات انجام شده برای دستاوردهای دوران کوتاه ریاست جمهوری رئیس جمهور شهید شامل دو مجموعه «این راه ادامه دارد» از تولیدات مدیریت آثار کوتاه در قالب کلاژموشن و «ماجرای های امید» با همکاری شورای اقتصاد سیما در قالب موشن گرافی با هدف نمایش دستاوردهای دولت سیزدهم آثاری هستند که هم اکنون در حال تولید است.
«کلیپ‌های سخنان رهبری»، آنونس‌های جامع معرفی برنامه‌های منتخب مرتبط با انتخابات و آثار تهییجی دیگر مواردی از محورهای تولید در این مرکز برای ایام انتخابات به شمار می‌آیند.
*مرکز صبا
پویانمایی‌هایی با مضمون انتخابات و تأثیر مشارکت حداکثری در سرنوشت مردم که در مرکز پویانمایی صبا تهیه و تولید شده‌اند، از شبکه‌های سیما پخش می‌شود.
پویانمایی‌های «ماجراهای آقای شهروندی»، «آقا معلم و بچه‌ها»، «شکرستان» و «انتخاب من» ویژه انتخابات پخش می‌شود.